W poprzednim poście o fotografowaniu starałam się Wam wyjaśnić, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego dla siebie aparatu fotograficznego oraz z jakimi trybami pracy możemy się spotkać przy korzystaniu z naszego kompaktu. Kto jeszcze nie czytał, zapraszam TUTAJ. Dzisiaj obiecany post z pomysłami na sesje zdjęciowe Waszych Skarbów.
Doskonale wiadomo, że nie ma piękniejszej i cenniejszej pamiątki ponad fotografie, uwieczniające ważne wydarzenia, ulotne chwile pełne radości, zabawy i dziecięcych uśmiechów :) Fotografie te mogą być spontaniczne (i najczęściej takie właśnie są), ale możemy też pokusić się o stworzenie domowego "mini studio" i zaaranżować coś więcej...
Na początek kilka wskazówek, o co warto zadbać zanim przystąpimy do robienia zdjęć?
- Oświetlenie - niezwykle istotne, o czym już wspominałam w poprzednim poście. Robiąc zdjęcia, zadbaj o ciekawe oświetlenie. Ciekawe?... Hm... Naturalne światło daje wiele opcji (popołudniem jest przecież w cieplejszym odcieniu, niż rano). Sztuczne światło lampy pozwala natomiast na uwypuklenie pewnych elementów zdjęcia, możesz je skierować na daną rzecz (np. element stroju czy zabawkę) albo rozproszyć. Przygaszone, doda zdjęciu tajemniczy charakter. Pamiętaj jednak, że równie ważny jest kontrast, więc chcąc zrobić "ciemniejsze" zdjęcie, zweryfikuj kilkoma zdjęciami próbnymi, czy elementy nie zlewają się ze sobą. Możesz też przy pomocy lustra lub jasnej tkaniny umieszczonej poza kadrem fotografii sprawić, że odbijające się światło nada zdjęciu subtelności.
- Tło i kolory- jednolite tło skupia uwagę na fotografowanej osobie i elementach, ale nie jest jedynym warunkiem udanego zdjęcia. Bo co na przykład, jeśli chcemy zrobić sesję na spacerze w parku lub na łące? Zwróć uwagę na to, by w tle nie znajdowały się elementy mogące rozproszyć uwagę, czyli przykładowo spacerowicz, krzykliwy kolor budynku/auta/ubrania... Piękny efekt daje robienie zdjęć w czerni i bielu lub w sepii - tym prostym zabiegiem sprawimy, że zdjęcie stanie się bardziej eleganckie i samo za siebie zacznie "opowiadać" jakąś historię... Przy fotografii kolorowej, szukajmy jakiegoś rodzaju porządku, takiego jak określenie tonacji (zimna/ciepła), monochromatyczność (zdjęcie w kolorach tej samej tonacji, ale różnych odcieniach, jak. np. zdjęcie jesiennego drzewa) lub kontrast (pięknie uwypukla się on, jeśli W ŚWIETLE DZIENNYM użyjemy lampy błyskowej - taki trick do wypróbowania ;) ).
- Kompozycja (kadr) - istnieje kilka zasad przy kompozycji obrazu, wspólne dla fotografii, malarstwa i rysunku.:
- zasada szukania mocnych punktów obrazu - jeden z elementów powinien zdominować fotografię
- zasada wypełnienia kadru - najczęstszy błąd, to zdjęcie obejmujące "wszystko"... Kiedy patrzy się na taką fotografię, nie wiadomo, co autor miał na myśli? ;) Czy robiąc fotografię bawiącego się dziecka na dywanie w pokoju, z telewizorem i meblami w tle, nasza uwaga skupia się tylko na dziecku? Raczej nie... Warto pamiętać o tym robiąc zdjęcia i szukać takiego kadru, który nie pozostawi najmniejszych wątpliwości, kto lub co jest na fotce najważniejsze. Kolejna pułapka, to "ucięte" zdjęcia. Każdy z nas widział zdjęcie, na którym np nad głową fotografowanej osoby jest dużo przestrzeni, a ma ona "ucięte" stopy...
- zasada równowagi - zwróć uwagę, czy elementy na zdjęciu balansują ze sobą w odpowiednim stopniu, czy fotografia nie będzie "przeciążona" z jednej strony nadmiarem elementów?
- zasada naturalnych obramowań - obramowaniem może być wszystko... Okno, zabawki ułożone naokoło, ściana... Lepsze wrażenie w odbiorze sprawiają obramowania o pewnej regularności i powtarzalności.
- zasada... braku zasad ;) - jeśli chcesz złamać którąś z powyższych, zastanów się, po co chcesz to zrobić i jaki cel uzyskać? Warto chwilę pomyśleć, by fotografia okazała się ciekawym eksperymentem a nie jedynie wyłapywaniem chaosu ;) - Kontekst - robiąc zdjęcia, zastanów się, co tak na prawdę chcesz pokazać i w jakim celu to robisz?
Uff... Brzmi skomplikowanie, ale nic tak nie uczyni z nas mistrzyni fotografowania, jak częsta praktyka :) Opanowanie tych kilku zależności nie jest takie trudne, ponieważ podświadomie każdy człowiek szuka w swoim otoczeniu pewnych elementów uporządkowania Ja tylko usystematyzowałam najważniejsze z nich...
***
Kiedy Mały Model lub Modelka są w dobrym nastroju, a baterie w aparacie naładowaliśmy na maksa, pora wziąć się do roboty! ;) Fotografia amatorska to przede wszystkim mnóstwo dobrej zabawy. Możesz zaaranżować wydarzenie które sfotografujesz lub wyłapywać sytuację, która już się dzieje.
Pomysły na sesje zaaranżowane:
- pierwszy samodzielny posiłek, spacerek na własnych nóżkach, mycie ząbków...
- interesująca zabawa, czytanie książeczki,
- dzień z życia dziecka, momenty kluczowe w rozkładzie dnia w kolejności ich następowania po sobie,
- ja i mój przyjaciel - zdjęcia dziecka w towarzystwie pupila, z ulubioną pluszanką towarzyszącą przy ważnych chwilach jak jedzenie, sen, zabawa, oglądanie bajek, spacerek...
- sesje tematyczne - pory roku, święta, ważne chwile w życiu dziecka, sesje z dziadkami/rodzeństwem/kimś bliskim dziecku, zabawy na plaży w trakcie urlopu... Generalnie zasadą jest trzymanie się jednego tematu, który nam wpadnie do głowy ;)
- kartka z kalendarza - dlaczego by nie robić jednego portretowego zdjęcia dziecku każdego dnia, by później skomponować filmik lub pokaz slajdów ukazujący jak z dnia na dzień zmieniała się nasza pociecha?
Jedynym, co ogranicza nas w tym temacie jest tylko i wyłącznie nasza
wyobraźnia... Córka lubi bawić się we wróżkę? - może zorganizujmy Jej
"wróżkową" sesję zdjęciową w zamku z upiętych prześcieradeł lub
pochylającą się nad leżącym lustrem, które udawać będzie taflę wody? Syn
marzy o byciu piratem? - niebieski koc ułożony w fantazyjne fale,
pomalowany na kształt łódki karton ze sklepu lub ogromna miska na pranie
były by świetnymi gadżetami, w końcu dziecięca wyobraźnia przy zabawie
nie zna granic ;) A może Mama potrafi coś sama uszyć lub wydziergać, co
można będzie wykorzystać? Nie bójmy się niekonwencjonalności! To w taki
sposób możemy zatrzymać na zawsze beztroskie uśmiechy, ulubione zabawy i
spełnić marzenia naszych dzieci (lub własne ;) ).
Na koniec jeszcze pomysł na to, jak przykuć uwagę Malca w stronę obiektywu... Fantastyczny efekt przynieść może kolorowy stworek-potworek!
Na koniec jeszcze pomysł na to, jak przykuć uwagę Malca w stronę obiektywu... Fantastyczny efekt przynieść może kolorowy stworek-potworek!
zdjęcia: www.etsy.com
Stworka takiego możemy kupić gotowego lub uszyć samemu, z dużej materiałowej gumki do włosów, kawałków włóczki, filcu, guzików... Mamina wyobraźnia jest przecież nieograniczona ;) Koszt uszycia samodzielnego to zaledwie kilka złotych i godzinka pracy, a gwarantuję, że nasze Maluszki będą zachwycone! :)
Jeśli macie jakieś pytania i pomysły na dalsze artykuły o fotografowaniu dzieci, piszcie w komentarzach :) Czekam też na linki do Waszych postów ze zdjęciami z sesji!
A na koniec jeszcze 2 zdjęcia z dotychczasowych sesji Gabrysi... ;)
Zdjęcie portretowe, wykonane przy sztucznym oświetleniu
fot. Remigiusz Marczak
Zdjęcie z sesji tematycznej podczas EURO 2012 ;)
tematyka: Mam GŁÓD zwycięstwa! ;-)
tematyka: Mam GŁÓD zwycięstwa! ;-)
kompozycja: barwy flagi narodowej
oświetlenie: naturalne światło dzienne
fot. Mama ;)